Health

CSS'e Başlangıç

Önce kısaca CSS nedir, bundan bahsedelim.

  • CSS uzun adıyla Cascading Style Sheets, türkçesiyle Basamaklı Stil Şablonları demektir.
  • CSS, HTML elemanlarının yani etiketlerin sayfada hangi boyutta hangi cihazda nasıl görüneceğini vb. işlemleri belirlemek için kullanılır.
  • CSS, görünen tüm stil işlemlerini yapmak için kullanacağımız bir teknolojidir. Unutmayın, CSS bir dil değil bir teknolojidir.
  • CSS kodları HTML içerisine gömülü olarak <style> etiketinde ya da niteliğinde yazılabildiği gibi, harici bir dosya olarakta <link> etiketi içerisinde .css uzantısında tutulur.

Neden CSS Kullanılmalı?

Modern web sayfalarının tamamında stil işlemleri için CSS kullanılır zaten başka alternatifi de yoktur. Web sayfalarındaki öğelerin nerede nasıl ne şekilde görüneceği, sayfa genişliğine/yüksekliğine ya da cihaza bağlı ve duyarlı stil işlemlerinin nasıl yapılacağına CSS ile karar veririz.

CSS Büyük Bir Problemi Çözdü

Siz bilmezsiniz belki ama eskiden HTML'de belli başlı stil işlemleri için etiket ve nitelikler kullanılırdı. Örneğin <font> etiketi gibi ya da bgcolor niteliği gibi, fakat HTML'in amacı hiçbir zaman stil işlemlerini yapmak olmadı. Sizinde artık bildiğiniz gibi HTML, tamamen yazıları işaretlemek için kullanılan bir dil.

CSS'den önce HTML'e bazı stil etiketleri ve nitelikleri geldiğinde herkes bu konuda çok tartıştı çünkü düşünün ki, her etiket için ayrı ayrı font tanımları, renk tanımları vs. yapılıyordu ve takdir edersiniz ki aynı işlemleri birden fazla kez yapıyorsak orada bir problem var demektir :)

İşte bu yüzden W3C CSS'i oluşturarak büyük bir problemi çözdü ve işin stil kısmını HTML'den alıp CSS'e vererek başlı başına bir teknoloji haline getirdi.